Prečo lokálna móda dáva zmysel alebo koniec Makyty Púchov ako varovanie pre nás všetkých.

Slovenská textilná výroba a móda prechádzajú v posledných rokoch obrovskou krízou, ktorá má svoje korene v nástupe lacného fast fashion oblečenia. Agresívne ceny, za ktoré fast fashion reťazce ponúkajú svoje oblečenie, tak nízke, že im len málokto dokáže odolať. Práve tento „výhodný nákup“ za pár eur má však svoju temnú stránku. Za ilúziou lacného oblečenia sa skrýva vysoká daň, ktorú si často neuvedomujeme. Daň v podobe nekvalitného oblečenia, ktoré je plné chemických látok poškodzujúce naše zdravie, devastácia životného prostredia, ktorého sme neoddeliteľnou súčasťou, alebo tiež daň v podobe nezvratného konca slovenských značiek.

Zdroj: https://gpn.greenpeace.de/konsum/fast-fashion-muss-aufhoren/

Jedným z najvýraznejších symbolov takéhoto konca je legendárna slovenská módna značka Makyta Púchov, ktorú ani jej 85 ročná história nezachránila pred zánikom. Počiatky tejto ikonickej značky siahajú až do roku 1939, keď začala v Púchove vyrábať konfekciu. Počas socializmu patrila Makyta k pilierom slovenskej textilnej výroby, zamestnávala tisíce ľudí a obliekala celé generácie Slovákov.

Zdroj: https://www.makyta.sk/o-nas/historia/

Dnes je situácia diametrálne odlišná. Lokálne firmy a výrobcovia sa doslova topia v konkurenčnom boji s lacným tovarom, ktorého cena je často nižšia než cena kvalitnej kávy. Predstava, že si môžeme kúpiť tričko za 5 eur je síce lákavá, no zamýšľame sa niekedy nad tým, čo to pre nás znamená? Fast fashion to predsa nie je len otázka módy – je to systémový problém, ktorý zasahuje spoločnosť na všetkých úrovniach: zdravotnej, ekologickej, sociálnej aj ekonomickej.

Naproti tomu lokálny výrobcovia, ktorí dbajú na poctivú prácu, kvalitné a nezávadné materiály a férové pracovné podmienky, nemajú šancu konkurovať cenám módnych gigantov. Problém pritom nie je v schopnostiach týchto firiem, ale v absencii podpory zo strany štátu a v nezáujme spotrebiteľov o to, odkiaľ ich oblečenie pochádza.


Zdroj: Autor fotky: Markus Winkler: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/moda-oblecenie-odevy-displej-13758357/

Ako z tohto bludného kruhu von alebo ČO ROBIŤ?

V prvom rade si musíme uvedomiť, že ako spotrebitelia disponujeme obrovskou mocou. Mocou veci meniť, pretože každé jedno euro, ktoré minieme, je našim hlasom za konkrétny systém výroby. Ak chceme žiť v krajine, ktorá si váži svoje tradície, zamestnanosť, zdravie ľudí a čisté životné prostredie, musíme sa vrátiť k zdravému rozumu a opäť začať podporovať lokálnu výrobu.

Pretože podpora lokálnych výrobcov nie je o nostalgii či patriotizme, ale o praktickom kroku k udržateľnej budúcnosti. Čím viac si budeme uvedomovať dôsledky fast fashion, tým ľahšie pochopíme, prečo je lokálna výroba jedinou možnou cestou. Nákup kvalitného, lokálne vyrábaného oblečenia nie je výdavkom, ale investíciou do lepšieho života, pretože skutočná hodnota oblečenia predsa nespočíva v jeho cene, ale v jeho kvalite, príbehu a dopade na svet. Nastal čas začať myslieť na seba, na svoje zdravie, na svoju peňaženku a na budúcnosť našej krajiny. Podporme to, čo má zmysel a hodnotu. Podporme lokálnu výrobu.


Zdroj: Autor fotky: hello aesthe: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/nit-vlakno-nacrtky-sijaci-stroj-8524856/